egészség
A kutya viselkedése, testtartása, mozgása árulkodik leginkább az állapotáról. Nem árt tisztában lennünk néhány dologgal, hogy idejében felismerhessük a bajt!
Az egészséges kutya
Az egészséges kutya: élénk, fejét magasan tartja, szeme csillogó, nedves. Füle, orra hűvös. Szőrzete fényes, bőre rugalmas. Szeme nem könnyezik, a szeme és orra nem váladékos. Szájának nyálkahártyája rózsaszínű.
Légzése nyugodt, egyenletes. Légzésszáma: 10-30, szívverése: 70-120 percenként. Étvágya, vízivása jó, normálisan nyel. Testhőmérséklete (Végbélben mért: 38,5-39 Celsius. Kölyköknek, és testmozgás után picit lehet magasabb.)
Vizelete napjában többször, sárga színű, tiszta. (A véres pirosas-barnás színű vizelet súlyos betegség jele lehet!) Széklete közép barna színű, nem híg, nem túl kemény. (A hasmenés gyomorrontástól lehet, ha 2 napja tart, forduljunk orvoshoz, mert kiszárad az állat!) A fehér, kemény széklet a sok csont etetéstől alakulhat ki.
Kedélye jó, nem ijedt, nem sántít, nem púpozza hátát, nem nyög, nem krahácsol, nem rázza a fülét, nem vakarózik erőteljesen.
A láz
A kölyökkutya testhőmérséklete magasabb, akár 39 Celsius is lehet. A reggeli hőmérséklet, illetve a rohangálás után mért testhőmérséklet ugyancsak magasabb lehet pár tizeddel. Amennyiben 39 Celsius fölé csúszik a higanyszál, akkor valami baj van. A 40 Celsius, és a fölötti érték általában valamilyen súlyos betegséget jelez, mielőbbi állatorvos felkeresése szükséges!
Védőoltások
Tájékoztató jellegű oltási program kölyökkutyák részére - a konkrét program minden állatorvosnál eltérhet!
Életkor | Védőoltás |
---|---|
8 hetes | parvo |
11 hetes | kombinált |
12 hetes | parvo |
14 hetes | kombinált |
16 hetes | corona |
18 hetes | corona |
20 hetes | veszettség |
8 hónapos | parvo + kombinált |
1 éves | kombinált |
évente | kombinált + veszettség. |
Az oltás mellé jön még a három havonkénti féregtelenítés! Fontos, ha sokat járunk emberek, és kutyák közt! Mi nyáron egy több összetevős szert, télen egyszerűbb féregtelenítőt adagolunk.
A fertőző betegségeket különféle vírusok, és baktériumok okozzák.
A beteg kutya többféle módon is fertőzhet, orrváladékkal, nyállal,vizelettel, széklettel, vagy vérrel. Ma már a legtöbb, súlyos betegség kialakulása megelőzhető (lenne) a védőoltások beadatásával. Az oltóanyag legyengített kórokozót tartalmaz, ezért is fontos, hogy csak egészséges kutyát oltassunk be. Az oltás után a kutyában megindul az ellenanyag termelése a kórokozó ellen. A védettség lassan alakul ki, de elég sokáig tart.
Fertőzés esetén hamar megindul a kutyában az ellenanyag termelés, mert a szervezet emlékezik a kórokozóra. A kölyökkori védőoltások beadása helyenként (állatorvosonként, illetve alkalmazott szerenként) is változó lehet, de ezek közül fontos: Szopornyica, Fertőző májgyulladás, Leptospirózis, Parvovírus, Parainfluenza, Coronavírusos bélgyulladás, Veszettség, Lyme-kór.
Jellemző betegségek
- Allergiák
- Arthrózis
- Bőrbetegségek
- Szürkehályog (Cataracta)
- Csonthártyagyulladás (Panostitis)
- Daganatok (Sajnos gyakoriak a fajtánál)
-
- Diszpláziák
- Könyök (Elbow Dysplasia, ED) (Felnőttkori szűrése tenyészkutyánál kötelező, 5/6 hónapos korban ajánlott előszűrni)
- Váll (Osteochondritis Dissecans, OCD)
- Csípőízületi (Hip Dysplasia, HD) (Felnőttkori szűrése tenyészkutyánál kötelező, 5/6 hónapos korban ajánlott előszűrni)
- Ektrópium (Ectropium, Ektropium=szemhéj kifordulás)
- Entrópium (Entrópium, Entropium=szemhéj befordulás)
- Epilepszia (öröklött vagy szerzett)
- Gyomorcsavarodás (életveszélyes állapot)
- Hályogok (Glaucoma=zöld hályog, Cataracta=szürkehályog)
- Hőguta, túlhevülés (20 Celsius felett már nem érzik jól magukat! Árnyék, ventillátor, friss víz!)
-
- Ízületi problémák:
- Osteoarthritis (sokízületi gyulladás)
- Pyometra (gennyes méhgyulladás, mely ivartalanítással megelőzhető)
- Rák (Cancer, sajnos gyakori a fajtánál, kb. 80%-ban ebbe a betegségtípusba pusztulnak el)
- Sérvek (köldök)
-
- Ritkább bajok:
- Agyhártyagyulladás (Nem fertőző agyhártyagyulladás/Aseptic meningitis)
- Autoimmun eredetű betegségek (autoimmune disease)
- Epilepszia (Rángógörcs=Epilepsy)
- Fogászati problémák (foghiány, állcsont záródási rendellenességek, előre vagy hátra harapás, harapófogó-szerű harapás)
- Harmadik szemhéj előesés (Harder-mirigy előesés/Cherry-eye)
- Ivarszervi problémák (nem fogamzóképes szukák, csendes ivarzás, kis alomszám, prosztatagondok, szülési nehézségek, méhgyulladások, szabálytalan ivarzásközök, tejhiány, álvemhesség)
- Kóros vérzékenység (Von Willebrand's Disease)
- Neuralgikai problémák (félősség, agresszivitás, hiperaktivitás, révedezés,# kisagyi rendellenességek, myelin záródási rendellenesség, Shaking puppy szindróma))
- Sokízületi gyulladás (Osteoarthritis)
- Csonthártyagyulladás (Panostitis, Pano. A csontok növekedése nem egyenletes, csontfájdalommal jár, ízületerősítővel elmúlik pár hét alatt)
- Pajzsmirigygondok (hypothyerozis =alulműködés, hyperthyreozis=túlműködés)
- Progresszív retina sorvadás (PRA)
- Retinadiszplázia (RD)
- Reumatoid arthritis (RA)
- Steroid Responsiv Reumatoid Arteritis (SRA)
- Szájpadlás hasadás (Farkastorok)
- Végbélmirigy gyulladás (bűzmirigy telítettség és gyulladás)
Amire kiemelten ügyelni kell Berninknél:
- Kullancsok és szúnyogok elleni rendszeres kezelésekre (sokféle szer van a palettán, Advantix spot-on, Vectra 3D spot, Fypryst spray és csepp, Nexgard tabletta, Bravecto tabletta stb.)
Ha kicsit is gyanús a kutya viselkedése, nem olyan mint szokott, pláne ha volt benne kullancs/volt sétálni pár napja és lázas (40 C felett) inkább adassunk be egy Imizol injekciót, amíg a vérvizsgálat eredménye megérkezik, mintsem késő legyen!
- Hőgutára
Nyáron: hűvös, árnyékos hely, (akár pincében, garázsban) pancsolási lehetőség, ha bemehet a lakásba ventillátor, légkondi környékén legyen. Sétáltatni este 20 óra után, napközben (mikor forró a talaj és a levegő) ne!
Ilyenkor még enni sem hajlandóak.
- Gyomorcsavar megelőzése:
Etetés után semmi mozgás, izgalom legalább 1 inkább 2 órán át! Ha megtörtént a baj, kutyánk csak erőlködik, hányni próbál, nyújtózik, a hasa hordószerűen "döng" azonnal állatorvoshoz rohanni, minden perc számít!
(Ha egyébként ivartalanítják a szuka kutyánkat, érdemes egyúttal a gyomrot is kivarratni, ún. gasztropexia műtéttel.)
Életkori sajátosság, hogy fiatalkorban (nagyjából fél éves kor körül) a túl jó etetés (sok, vagy túl jó minőségű, nagyon magas energiatartalmú táp, illetve sok kiegészítő nasi adagolásakor) ezek következményeként sántikálás, bicegés alakulhat ki bármely végtagon. Esetleg a túl erőltetett mozgás, sok futtatás,
ugráltatás, esetleg baleset (pl. összeütközik egy másik kutyával, leesik valahonnan, így leválik egy porc darab.-ez is oka lehet!)
Ilyenkor javasolt átállni egy gyengébb összetételű vagy felnőtt tápra, és ezt adagolni, illetve csökkentsük a baby táp mennyiségét, és kiegészítésként etessünk puffasztott pelyheket (pl.Gréti-mix stb.) vagy főtt rizst, és emeljünk az ízületvédő adagolásán. Néhány hét múlva (2) nyoma sem lesz a bajnak!
Ha mégsem így lenne, akkor forduljunk ortopédiára szakosodott orvoshoz!
Kölyökkutyák súlytáblája, mely iránymutatóul szolgálhat: