Kérdés 1. Miért van a Bernik árában ennyi különbség?
"Szoktunk nézelődni, és látjuk, hogy lehet Berni kölyköt kapni már 50-100 ezer forintért, viszont tenyésztőnél az ár akár többszázezerre is ugorhat!" Miért? Hisz az is csak egy kutya!...
Nos, igaz! Ámde álljunk meg egy pillanatra! Ha beleolvasunk fórumokba, mit látunk?
"Olcsón vettem egy kutyát, papírok nélkül pár hónapja, ígérték, hogy elküldik az oltási könyvet de még azóta sem kaptam meg!"
" A tenyésztő azt mondta, hogy nekünk kell kiváltani a törzskönyvet! Hogyan kell azt intézni? Próbáltuk, de elutasítottak a központban!"
" A kutya nem eszik, hány, hasmenése van, mindentől fél, tele van férgekkel, korpás, vagy hiányoznak az oltásai. Próbáltam hívni az eladót, de nem veszi fel, elérhetetlen."
és ami a legszörnyűbb:
" Néhány hónapos kutyám nem tud lábra állni, a doki szerint meg kell műteni, ami több száz ezer forintba kerül, mi ennyit nem bírunk kifizetni, lehet hogy örökre gyógyszert kell majd szednie, vagy el kell altatni... Mit tegyünk?"
...és a sor vég nélkül folytatódik!
A megbízható helyről származó kiskutya tenyésztője ad egyféle támogatást az elkövetkezendő időszakra, ha kérdésünk lenne etetéssel, neveléssel kapcsolatban, ő elérhető lesz, válaszolni, vagy valamit javasolni fog.
Nyugodtan össze lehet hasonlítani (akár képen) egy olcsó kiskutya képét (általában koszosak, büdösek, egy disznó-ólban laknak, sötétségben, kicsik, alig pár kilók (3-6 kg), vékonykák, nagy, kerek szemekkel, aránytalanul nagy hordónyi hassal, kicsikét félősek, nem kaptak még oltást, féregtelenítést, nem találkoztak más állatokkal, sem emberekkel, nem ismerik a zajokat, a külvilágot. A szüleiket nem láthatjuk, esetleg a mamát, aki még lehet hogy szoptatja őket, így nem kerül annyiba a táplálásuk a gazdinak... ;) Az is lehet, hogy már maguktól esznek, páldául tejben főtt tésztát! (Rémes! A tehéntej nem való kölyökkutyáknak, a tészta pedig nem túl tápláló)
... és meg lehet nézni egy tenyésztőnél a kiskutyákat, egészségesek, kíváncsiak, érdeklődőek, tiszták, oltottak, rendszeresen féreghajtva vannak, nem sötét fűtetlen helyen laknak, hanem általában a gazdi házában infralámpa alatt adott esetben, vagy egy kialakított jól látható helyen; ők kapnak szocializációt, rendszeres emberi kontaktust, találkozhatnak más állatokkal, szoktatva vannak zajokhoz (pl.TV, rádió, porszívó, hajszárító stb.), ingerekhez pl. autós utazás, nyakörv viselés, rendszeresen vannak etetve minőségi táplálékkal stb. Amit egy kiskutya babakorban nem kap meg, azt később már "visszacsinálni" jóvá tenni nem lehet!
A tenyésztőknek szigorú előírásoknak kell megfelelniük, hogy tenyésztővé válhassanak, és almot vállalhassanak!
Egy megbízható helyről származó kiskutyánál ha kiderül, hogy beteg, egy jó szakállatorvoshoz tud irányítani a tenyésztő, vagy segít amiben tud.
Egy megbízható tenyésztő nem ad el papírok nélkül kiskutyát! Oltások, törzskönyv (erre lehet hogy várni kell, de érkezni fog!), mikrochip, adás-vételi szerződés; esetleg számla, vagy garancia.
Lehet, hogy a kiskutyáért többet fogunk fizetni, de különösebb gond nélkül fel tudjuk nevelni, nem kell aggódni, kérdés esetén van kitől kérdezni! Hiszen egy kutya életében nem a vételára a legnagyobb kiadás, folyamatos költséggel jár a kutyatartás.
A tenyésztő érdeklődni fog hogy hova kerül a kiskutyája, nem ad el bárkinek kiskutyát, és általában elővásárlási jogot is formál, ha később mégis mennie kell a kutyának!
Nézzük meg az alapokat, kiadások terén:
A tenyésztő megveszi a szukát, felneveli, oltatja, féregteleníti, ha beteg, kezelteti (pl.:fülgyulladás, hasmenés...), kutyaovódába, iskolába járatja, hogy szocializált legyen, elveszi néhány kiállításra, hogy egyfajta képe legyen a kutyájáról, és rendelkezzen címekkel, elviszi tenyészszemlére, ez egy átfogóbb vizsgálat, itt a küllemi, és a jellembeli tulajdonságokat is nézik, leszűreti különböző betegségekre a kutyáját, mindeközben tagja a fajtaklubnak - ezt évente újítani, fizetni kell. Látható, hogy eddig kb.1.5 millióba van a kutya és 2 éves mondjuk. Ha minden jól alakul, és szép, egészséges a szukánk, akkor eddig szuper!
Elkezdődik a tenyésztésre felkészítés, ami hosszabb folyamat, sok odafigyelést igényel. A kutya ekkorra 1,5 éves elmúlt, tüzelt már 2-3 alkalommal, egészséges állapotú, nagyjából tudható, hogy mikorra várható a következő ivarzás. Addig kiválasztásra kerül a hozzáilló kant (nem a szomszéd utcában a legközelebbi), figyelni kell a tünetekre, majd történik egy mikrobiológiai és egy mycoplazma vizsgálat ez hüvelykenetből, illetve egy progeszteronmérés, ez utóbbi vérből. 20.000+22.000 + 14.000 Ft kb.
Kb. 1 hét múlva megjön az eredmény, ha találnak valami baktériumot, arra szedni kell antibiotikumot a kutyának kb. 10 napig 5-15.000 Ft, amit újabb bakterteszt követ + 20.000 Ft. Lehet/kell nézetni pajzsmirigy hormon szintet is vérből, ez szintén, kb. 8-12.000 Ft.
Ahogy telnek a napok, figyelni kell mikor emelkedik a progeszteronszint, hogy a pontos napot jól be lehessen lőni, ne kelljen feleslegesen utazni, pláne, ha messzebbi városba, vagy külföldre utazik az ember. Itt lehetséges, hogy mesterséges módon lesz termékenyítve a szuka (pl.hüvelyszűkület, ijedősség, baktérium etc. miatt) ez újabb költség, rendelőnként változóan: 9-25.000 Ft/alkalom. Ezt másnap vagy 2 nap múlva ismételni érdemes, újabb utazás (a szuka megy a kanhoz, és nem fordítva). Ez újabb üzemanyag, autópálya matrica díj, esetleg orvosi költség. (Rutinosabb tenyésztők otthon is meg tudják csinálni a mesterséges fedezést). Ha távolra utazik a tenyésztő, esetleg 1-2 éjszakát szállodában alszik, hogy kevesebbet utazzon, ne kelljen hazarohangálni. Ki kell fizetni a fedeztetési díjat, mely 120.000-160.000 Forinttól kezdődik, ez vissza nem térítendő (majd ezután az élő kölykök után is téríteni kell egy bizonyos %-ot), vagy egyösszegben egy kölyök árát kéri a kantulaj, megegyezés alapján. Ha szeretnénk, be lehet adatni HERPES vírus elleni vakcinát 2 alkalommal a szukának a vemhesség meghatározott napjain, ez költséges 30.000 Ft/inj. x 2. Ezt érdemes megrendelni jóval előtte, nem mindig van az állatorvosnál!
Ebben az időben a kutya (tüzelés előtt be lett oltva, féregtelenítve, szúnyog ellen kezelve, vemhesség alatt kerülni a kemikáliákat) már jó minőségű táplálékot eszik felkészítve a babák beágyazódására. 2/3-ad idős vemhesen (5-6-ik héttől) újabb Ultrahang következik, hogy megmaradt-e a vemhesség, kb. hány babára lehet számítani stb. Ezután várakozás következik pár hétig (3-4.), ha bármi rendellenesség van, rohanni az orvoshoz, ha nincs semmi akkor 21.-ik nap után az első Ultrahangos vizsgálat 10-24.000 Ft, plusz vemhesség esetén progeszteronszint mérés, hogy rendben halad-e a vemhesség: 10-14.000 Ft
Esetlegesen, ha a progeszteronszint alacsony volt, azt pótolni kell izomba adott injekció formájában a vemhesség végefeléig: 8-15.000 Ft
A fedeztetést a klubhoz be kell jelenteni a 35-ik napig.
A 6-ik héttől emelni kell a kutya élelem adagját kissé többrészletben etetni, a vége felé lehet adni kölyök/vemhes/szoptató/munkakutyának való tápot, de plusz Calciumot tilos adni.
Ebben a fázisban már elő kell készülni a kölykök érkezésére:
-Speciális plédek (Vetbed 8-15.000 Ft / db)
-kartonpapír tekercsek (3500-4500 Ft/tekercs)
-lepedők
-lázmérő, energiapaszta, cumisüveg
-jó minőségű tejpor (nem hagyjuk az utolsó pillanatra), vagy kecsketej (tejpor: 6-25.000 közt vagy tej: 600 Ft/liter)
-fertőtlenítőszerek (kutyához, és az eszközökhöz, mosáshoz)
-elletőláda
-törlőkendő hegyek.
-féregtelenítő 7-14.000 Ft kb. (Drontal susp.)
-6 hetesen bolhaírtó szer elkezdése a kicsiknél vagy tabletta (Milbemax, Frontline spray etc. 2-4.000 Ft)
és persze a jó minőségű élelem/kutyatáp eleinte a mamának, majd a kicsiknek is (egy zsák 25-35.000 Ft körül)
A szülés lehet, hogy császármetszést fog igényelni, mely újabb rohanás , és kb. 100-300.000 Ft -os költség lehet.
Ha nem kell segítség, akkor is kell egy utólagos vizsgálat, hogy rendben ment-e minden, illetve az első napokban a kiskutyáknál a hátsó farkaskarmokat le kell vágatni orvossal. A mama fog kapni méhösszehúzót, és tejindítót.
A kennelnevet jó előre ki kellett váltani, ez 30.000 Ft/ha tagok vagyunk a MEOESZ-nál idehaza (10-14.000 Ft/év), ha nem, akkor 60.000 Ft., az FCI-Belga világszervezet jóváhagyta, ez néhány hét átfutási idő. Enélkül (kennelnév igazolás a neve) nem kaphat a kölyökkutya törzskönyvet!
A kiskutyák udvari helye/kifutója is készült eddigre, mely szintén minimum 300.000 Ft-os költségtől felfelé (kerítésanyag, kapu, lécek, tető, kutyaház, árnyékoló stb.)
Születés után néhány hétig a gazdi megpróbál itthon lenni a kicsikkel, ha segíteni kell a mamának, vagy etetni a piciket valamiért, erre az időre fizetés nem vagy csak kevesebb jár.
Az érdeklődökkel kapcsolatban kell maradni, emailekre válaszolni, telefonálni stb., ez mind idő.
Ha cumiztatni kell, mert nincs teje a mamának, az első héten 2 később 3 óránként kell, tehát egy teljes-kialvatlan- embert kíván. 3-4 hetes kortól elkezdenek önállóan enni a kicsik, persze közben folyamatos fertőtlenítés, tisztogatás.
6 hetes kortól megkapják az első oltást, és mikrochipet (útlevelet), ez 6-12.000 Ft/eb. 2 hetes kortól, 2 hetente féregteleníteni kell őket folyamatosan.8 hetesen újabb oltás, közben beadni a törzskönyveket, 7500 ft/db, illetve szólni a klubnak, hogy jöjjenek ki tenyészhely elfogadásra, vagy, ha ez volt, akkor alomellenőrzésre.(nem ingyenes a kiszállás!)
Azt is tudni kell, hogy egy császármetszés után már csak egyszer lehet kölyke a mamának, hisz elvékonyodik a hasán a bőr.
...Belátható, hogy ez mennyi időt, energiát, és pénzt igényel. Éppen ezért nem lehetséges egy kölyökkutyát 50.000 Forintért odaadni, így is veszteséges szokott lenni a mérleg, de ennyi kiadás mellett örülünk, ha minden kutyus jó helyre kerül, és mi nagyjából "0-ra" jövünk ki, (pláne kis alomszám esetében, vagy kompilkációnál!
Viszont biztos, hogy a tenyésztő mindent! megtett azért, hogy szép, egészséges kölyköt adjon át nekünk.
Tehát
A szuka vizsgálatai: (! = opcionális)
20000+22000 (tegyük fel nincs baktériumja)=42.000 Ft
14.000 x 2 progeszteron=28.000 Ft
2 db UH vizsgálat (esetleg 50-ik naptól RTG) 20-50.000 Ft
10.000 től mondjuk 150.-200.000 Ft (Utazás a kanhoz, vagy sperma behozatal külföldről)
! Mesterséges termékenyítés 10.000-től
! 14.000 Progeszteron pótlás (egyéb kompilkáció, vitamin, vagy antibiotikum)
! 200.000 Ft / császármetszés
120.-150.000 Ft fedeztetési díj (vissza nem térítendő)
Utólagos vizsgálat ellés után (10-15.000 Ft) Eddig nagyjából 500.000 Ft kiadás
Kiskutya eszközök:
3-4 Vetbed 32.000 Ft
4 ágynemű, lepedő min. 10.000 Ft
2-4 tekercs karton: 8-18.000 Ft
Fertőtlenítők: 5000 -től
Cumisüveg: 2500 től (lehet hogy a tejpor tartalmazza)
tejpor: 8000 -től
Betadine, bőrfertőtlenítő, lázmérő, energiapaszta 10.000 Ft kb.
Féregtelenítő paszta/tabi: 8000-től (attól függ milyen népes az alom, ilyenkor az összes otthoni többi kutyás is féregtelenítjük)
Oltások, oltási könyv, mikrochip, kiszállási díj, Útlevél: 10.000 /eb/ alkalom (min. 2 oltás , 4 féregtelenítés legyen!)
Játékok, 3-10.000 ft
! Induló készlet: x (táp, nyakörv, vitamin meglepetés)
Minőségi élelem: 25.000- től / zsák (Attól függ hanyan vannak.)
Törzskönyv: 7500 Ft/eb
Alomellenőrzés: x
Bolha-kullancs-szúnyog elleni kezelés elkezdése: 2000 -től / eb Eddig 644.500 mondjuk 2-3 kölyöknél átlagban
Egyéb:
Elletőláda: 50-100.000 Ft
Kennelnév kiváltása, levédetése FCI által tagoknak: 30.000 Ft
Klub éves tagsági díja: 14.000 Ft
Fedeztetési díj kölykök után járó % pár tízezer Ft/kölyök. Vagy egyösszegben fizetve mondjuk 1200 Euró.
Alomellenőrzés kb. 25.000 Ft eddig 913.500 Ft
És akkor nem volt komplikáció, a mama kutya is él, 2-3 db kölyök született, amiből mondjuk egyet megtartunk magunknak.
Számolásunk nagyságrendi, iránymutatóként szolgál, hogy bepillantást nyerjünk mennyi mindent kell beszerezni, odafigyelni, rohangálni, elintézni, hogy egy kiskutyát kézhez kaphassunk.
Sokminden, ha van otthon, nem kell megvenni, vagy a 2-ik alomnál már meglesz (plédek, elletőláda, cumisüveg, lázmérő), iletve állatorvosonként is mindig vannak az árban eltérések. :)