Kérdés 1. Miért van a Bernik árában ennyi különbség?

"Szoktunk nézelődni, és látjuk, hogy lehet Berni kölyköt kapni már 50-100 ezer forintért, viszont tenyésztőnél az ár akár többszázezerre is ugorhat!" Miért? Hisz az is csak egy kutya!...

Nos, igaz! Ámde álljunk meg egy pillanatra! Ha beleolvasunk fórumokba, mit látunk?

"Olcsón vettem egy kutyát, papírok nélkül pár hónapja, ígérték, hogy elküldik az oltási könyvet de még azóta sem kaptam meg!"

" A tenyésztő azt mondta, hogy nekünk kell kiváltani a törzskönyvet! Hogyan kell azt intézni? Próbáltuk, de elutasítottak a központban!"

" A kutya nem eszik, hány, hasmenése van, mindentől fél, tele van férgekkel, korpás, vagy hiányoznak az oltásai. Próbáltam hívni az eladót, de nem veszi fel, elérhetetlen."

és ami a legszörnyűbb:

" Néhány hónapos kutyám nem tud lábra állni, a doki szerint meg kell műteni, ami több száz ezer forintba kerül, mi ennyit nem bírunk kifizetni, lehet hogy örökre gyógyszert kell majd szednie, vagy el kell altatni... Mit tegyünk?"

...és a sor vég nélkül folytatódik!

A megbízható helyről származó kiskutya tenyésztője ad egyféle támogatást az elkövetkezendő időszakra, ha kérdésünk lenne etetéssel, neveléssel kapcsolatban, ő elérhető lesz, válaszolni, vagy valamit javasolni fog.

Nyugodtan össze lehet hasonlítani (akár képen) egy olcsó kiskutya képét (általában koszosak, büdösek, egy disznó-ólban laknak, sötétségben, kicsik, alig pár kilók (3-6 kg), vékonykák aránytalanul nagy hordónyi hassal, kicsikét félősek, nem kaptak még oltást, féregtelenítést, nem találkoztak más állatokkal, sem emberekkel, nem ismerik a zajokat, a külvilágot. A szüleiket nem láthatjuk, esetleg a mamát, aki még lehet hogy szoptatja őket, így nem kerül annyiba a táplálásuk a gazdinak... ;) Az is lehet, hogy már maguktól esznek, páldául tejben főtt tésztát! (Rémes! A tehéntej nem való kölyökkutyáknak, a tészta pedig nem túl tápláló)

... és meg lehet nézni egy tenyésztőnél a kiskutyákat, egészségesek, kíváncsiak, érdeklődőek, tiszták, oltottak, rendszeresen féreghajtva vannak, nem sötét fűtetlen helyen laknak, hanem általában a gazdi házában infralámpa alatt adott esetben, vagy egy kialakított jól látható helyen; ők kapnak szocializációt, rendszeres emberi kontaktust, találkozhatnak más állatokkal, szoktatva vannak zajokhoz (pl.TV, rádió, porszívó, hajszárító stb.), ingerekhez pl. autós utazás, nyakörv viselés, rendszeresen vannak etetve minőségi táplálékkal stb. Amit egy kiskutya babakorban nem kap meg, azt később már "visszacsinálni" jóvá tenni nem lehet!

A tenyésztőknek szigorú előírásoknak kell megfelelniük, hogy tenyésztővé válhassanak, és almot vállalhassanak!

Egy megbízható helyről származó kiskutyánál ha kiderül, hogy beteg, egy jó szakállatorvoshoz tud irányítani a tenyésztő, vagy segít amiben tud.

Egy megbízható tenyésztő nem ad el papírok nélkül kiskutyát! Oltások, törzskönyv (erre lehet hogy várni kell, de érkezni fog!), mikrochip, adás-vételi szerződés; esetleg számla, vagy garancia.

Lehet, hogy a kiskutyáért többet fogunk fizetni, de különösebb gond nélkül fel tudjuk nevelni, nem kell aggódni, kérdés esetén van kitől kérdezni! Hiszen egy kutya életében nem a vételára a legnagyobb kiadás, folyamatos költséggel jár a kutyatartás.

A tenyésztő érdeklődni fog hogy hova kerül a kiskutyája, nem ad el bárkinek kiskutyát, és általában elővásárlási jogot is formál, ha később mégis mennie kell a kutyának!